Jak przekazać 1 procent podatku w PIT za rok 2016 na wybraną OPP?


Nikt inny, a sam podatnik określa, na jaki cel powinny trafić pieniądze będące jednym procentem jego podatku za rok 2016. 1% swego podatku przekazujemy na Organizację Pożytku Publicznego. Ale sami wybieramy, na którą! Dlatego z początkiem roku 2017 dobrze przyjrzeć się różnym organizacjom posiadającym status OPP, abyśmy nie wybierali później w pośpiechu, czyli w przysłowiowej  ostatniej chwili.

 

Nasze przekazanie 1% podatku na OPP ma dla nas zawsze charakter neutralny. To znaczy, że ani się od tego nie bogacimy, ani też nie biedniejemy. Rzeczywisty stan naszej kieszeni pozostaje bez zmian.

Każdy, kto rozlicza się za rok podatkowy 2016 z przychodów opodatkowanych (a nie zwolnionych z podatku) ma prawo przeznaczyć jeden procent swojego podatku na osobiście wybraną, dowolną organizację pożytku publicznego. Nie ma tutaj znaczenia metoda opodatkowania, pod jaką podlegamy (np. skala podatkowa albo ryczałt), ani też fakt, czy na przykład pracujemy w oparciu o umowę o pracę, czy o dzieło.

W jaki więc sposób można przekazać swój 1 procent podatku?

Patrząc na nasze zeznanie podatkowe roczne pod tym kątem, zwróćmy uwagę, iż formularz PIT został wyposażony w 2 ważne pola:

  • w jednym z nich wpisujemy tzw. numer KRS wybranej Organizacji OPP

  • w drugim z pól podajemy kwotę podatku nie przekraczającą wielkości jednego procenta

A zatem przekazanie jednego procenta na wybraną OPP, to naprawdę żaden kłopot i każdy z nas nie będzie miał najmniejszych kłopotów w dokonaniu tej “operacji”. Jak wspomnieliśmy, dla każdego z nas osobiście darowana kwota nie ma żadnego znaczenia, natomiast może ona wesprzeć działalność organizacji, która czyni wiele dobrego dla społeczeństwa. Dlatego warto przemyśleć ten temat, by w sposób świadomy wybrać dokładnie tę OPP, którą naprawdę chcemy wspomóc.