Nie wiesz, jak złożyć korektę rocznego PIT? Zajrzyj do tekstu!


Błędu zdarzają się każdemu, nawet najlepszym. Co więcej, gdy zlecasz wypełnienie deklaracji rocznych PITy w biurze rachunkowym również nie masz stuprocentowej pewności, że rozliczenie roczne będzie dokonane bezbłędnie. Tym bardziej, że przecież osoba wypełniająca PIT może nie mieć świadomości, że nie przekazałeś jej wszystkich informacji o swoich ubiegłorocznych przychodach i ewentualnie kosztach ich uzyskania. Na szczęście, istnieje korekta rocznego PIT, która pozwoli naprostować wszystkie błędy, jakie popełniliśmy - w świadomy lub nieświadomy sposób w swoim zeznaniu składanym na ręce fiskusa. Kto ma prawo do korekty i jak z takiego uprawnienia w praktyce w ogóle skorzystać? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika, a bezbłędnie poradzisz sobie z korektą deklaracji rocznej PIT, która trafiła już do urzędu skarbowego.

 

Prawo do korekty dla każdego

Niezależnie od tego, czy rozliczasz się z fiskusem na podstawie skali podatkowej, opodatkowania liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy karty podatkowej, zawsze będzie ci przysługiwało prawo do korekty rozliczenia rocznego. Fiskus uznaje zatem, że każdy ma prawo do pomyłki, o ile rozlicza się samodzielnie, tj. bez pośrednictwa płatnika. Jeśli więc przerzuciłeś obowiązek rozliczenia podatkowego PIT na barki swojego pracodawcy czy organu rentowego, nie będziesz mógł go skorygować.

W innych przypadkach poprawa zeznania podatkowego PIT jak najbardziej będzie możliwa, choć prawo do korekty zawieszane jest na czas przeprowadzania przez odpowiednie organy postępowania wyjaśniającego.

Korekta PIT jest możliwa bez względu na to, czy deklaracja roczna składana jest przez ciebie w formie tradycyjnej, papierowej, czy jako e-deklaracja podatkowa PIT. Korekta pozwala na poprawę wszelkich błędów formalnych, takich jak:

  • błędu w wyliczeniach podatku należnego fiskusowi,
  • braku jednego ze źródeł przychodów,
  • błędu w szacowaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli popełniłeś błąd w postaci literówki, np. zamiast woj. śląskie napisałeś woj. slaskie, to nie musisz posługiwać się korektą. takie błędy urzędnicy poprawiają sami, ponieważ nie mają one żadnego wpływu na ostateczną wysokość zobowiązania podatkowego wobec fiskusa.

Masz 5 lat na korektę

Z korektą zeznania podatkowego PIT w praktyce nie musisz się spieszyć, choć powinieneś niezwłocznie jej dokonać, jeśli okaże się, że nie uwzględniłeś w pierwotnej deklaracji podatkowej rocznej jednego ze źródeł przychodów. Wpływa to na obniżenie podatku należnego fiskusowi, dlatego możesz narazić się na wiele nieprzyjemności z tego tytułu. Jeśli fiskus dostrzeże błąd i dowie się, że ukryłeś dochód - świadomie lub nieświadomie, pociągnie cię do odpowiedzialności. Skutkiem tego, nie tylko będziesz musiał zapłacić wyższy podatek, ale odsetki karne, a nawet kary finansowe za narażenie na uszczuplenie skarbu państwa. W zależności od wysokości pomyłki na niekorzyść fiskusa, takie działanie może być kwalifikowane przez organy podatkowe jako wykroczenie, a niekiedy także przestępstwo skarbowe. Lepiej więc od razu po dostrzeżeniu swojej pomyłki posłużyć się korektą i nie liczyć na to, że fiskus niczego nie zauważy i nie nałoży odsetek za opóźnienie w płatności podatku.

W sumie każda osoba rozliczająca się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych ma 5 lat na złożenie korekty zeznania. Jeśli więc na przykład popełniłeś błąd w rozliczeniu rocznym PIT za rok 2015, składanym w 2016 roku, to prawo do korekty będziesz miał aż do końca 2021 roku.

Jak skorzystać z korekty?

Jest to banalnie proste. Wystarczy, że wypełnisz taki sam druk, jak wcześniej przy rozliczaniu się z fiskusem, a następnie oznaczysz, że jest to korekta. Musisz wpisać w odpowiednie pola właściwe wartości podatku, przychodu czy kosztów i inne wartości.

Obecnie nie musisz już uzasadniać, dlaczego właściwie składasz w urzędzie skarbowym korektę zeznania, choć jeszcze w 2015 roku było to obowiązkowe, zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej. W przeciwnym wypadku korekta była nieskuteczna.